Wprowadzenie  - Przesłanki cyfryzacji i komputerowego wspomagania procesów dokumentowania  utrzymania ruchu i utrzymania obiektów techniki

 

Cyfryzacja procesów  roboczych i obsługowych ułatwia tworzenie i posługiwanie się dokumentacją techniczna oraz eksploatacyjną. Pozwala zintegrować zróżnicowane procedury postępowania technicznego, technologicznego, finansowego i obsługowego organizacji, posługując się jednolitą bazą danych. Ta zdolność do integracji działań pozwala kontrolować poprawność działania i oceniać  działania różnych służb i działów przedsiębiorstwa lub urzędu terenowego organu samorządowego; przyspiesza proces podejmowania decyzji bieżących i perspektywicznych.

 

Cyfryzacja procesów działania uzbraja zarządy w narzędzia i instrumenty walki konkurencyjnej niedostępne im w inny sposób.

 

Cel integracji zasobów informacyjnych musi być określony celami strategicznymi organizacji. Z uwagi na fakt, że organizacja odwołuje się do wielu celów, ich hierarchiczny porządek przekłada się na struktury zbieranych danych i informacji. Uporządkowanie to ma charakter zarówno fizyczny jak i logiczny. Uporządkowanie fizyczne decyduje o części twardej rozwiązań komputerowych, uporządkowanie logiczne o części „miękkiej” odwzorowującej problemy i rejestrowane zjawiska. Możliwość szybkiego opisu i identyfikacji sytuacji problemowej jest pierwszym udanym etapem cyfryzacji organizacji.

 

Drugi etap polega na efektywnym posługiwaniu się tymi danymi i informacjami w celu optymalizacji rozwiązań stawianych problemów: finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych organizacji w jej ujęciu podmiotowym.

 

Cyfryzacja procesów służy rozwiązywaniu problemów bieżących oraz redukcji zagrożeń i ryzyk z tym związanych w dłuższej perspektywie czasowej.

 

U podstaw procesu cyfryzacji gospodarki znajduje się proces rejestracji zdarzeń gospodarczych, eksploatacyjnych i organizacyjnych. Bez rejestru udokumentowanych zdarzeń  proces cyfryzacji organizacji jest gospodarczo bezcelowy. Jest to znany fakt z przeszłych zastosowań technik cyfrowych w gospodarce. Rozwiązania czasu przeszłego charakteryzuje podejście całościowe tworzone w strukturach „silosowych” funkcjonalności organizacji. Nowe podejście akceptuje rozwiązania sieciowe, co pozwala posługiwać się skutecznie mniejszymi obiektami systemowymi z rozproszoną architekturą archiwizacji prac.

 

Przykladem takiego rozwiązania jest system ADNOTE, nowy produkt na rynku usług informatycznych oferowanych przedsiębiorcom, projektantom w nadzorze autorskim, służbom samorządowym.

ADNOTE  w łatwy sposób daje się zaadaptować do kolejnego zadania projektowego, wdrożeniowego lub kontrolnego, w tym audytowego.  Usługa ADNOTE dostępna jest w atrakcyjnych cenach mierzonych na miarę budżetu najmniejszego zespołu gospodarczego.

Jedynym wymaganiem jest chęć dowiedzenia się o swojej organizacji więcej niż wynika to ze sprawozdań. ADNOTE adresowanej jest do ludzi i środowisk twórczych w zakresie eksploatacji obiektów technicznych oraz realizacji powinności nadzoru właścicielskiego nad powierzonymi operatorowi przez właściciela obiektami infrastrukturalnymi wielkiej wartości.

 

W opracowaniu prezentujemy Państwu właściwości tego systemu – z perspektywy narzędzia wspomagające badania audytowi i prace utrzymaniowe w każdej organizacji o charakterze produkcyjnym, lub nadzorczym. 

 

ADNOTE  realizuje prosty pomysł: sfotografować obiekt - przedmiot starania i niepokoju właściciela i użytkownika (operatora), oraz skomentować te foto syntetycznymi uwagami i zaleceniami; przy tym czynności te prowadzić w powtarzalnym schemacie działania z archiwum  zdarzeń już zarejestrowanych w tle.

 

ADNOTE to narzędzie przydatne dla realizacji wszelkich praca rozwojowych tj. wdrażających zmiany w konstrukcji obiektu i sposobie działania organizacji w sposób zdyscyplinowany bez wątpliwości organizacyjnych kto za co i kiedy jest odpowiedzialny.

 

Ten rodzaj zaproponowanej prostoty się opłaca i daje szanse na rzeczywiście nowe miejsca pracy budowane wokół wszelkich projektów rozwojowych opartych o nowe i modernizowane konstrukcje, instalacje i maszyny. Systematyczne usprawnianie procesów utrzymaniowych staje się możliwe i łatwo dostępne – „trzeba tylko chcieć”.

 

ADNOTE dobrze wpisuje się w bieżący czas intensywnych zmian – w rozwój a nie tylko wzrost gospodarczy realizowany kosztem dumpingu środowiskowego i drenowaniem lokalnego rynku pracy. Tam gdzie nadzieja na dobre zmiany równoważona jest strachem przed spodziewanymi trudnościami tam ADNOTE wątpliwości te osłabia, a nadzieje ukierunkowuje.  ADOTE jest istotnym elementem schematu postępowania racjonalnego dla rozwoju sformułowanego przez Deming’a.

 


 

Niezbędnik systemu ADNOTE - przewodnik po funkcjonalnościach

Zeszyt 1 niezbędnika

System ADNOTE  składa się z części stacjonarnej i mobilnej. Część mobilna służy do rejestracji zdarzeń i porządkowania działań na bieżąco. Część stacjonarna – administracyjna pozwala uporządkować podejmowane działania i wynikające zeń raporty.

Poszczególne funkcjonalności systemu mobilnego dostępne są z poziomu Menu głównego   lub za pomocą procedur składających się z kombinacji poszczególnych pozycji tego Menu.

  1.          Część mobilna i administracyjna (WEB) systemu

1.       Objaśnienia do części mobilnej systemu – zestawienie funkcjonalności:

Nr. kol.

Funkcjonalności wg Menu i procedur postępowania w kolejności użycia  

Objaśnienia wg:

Procedury

Menu

1.

Logowanie do aplikacji mobilnej !

V

*

2.

Przełącz zespół

*

Poz.9

3.

Zakładanie projektu przez wybrany zespół

VI

 

4.

Dodanie zdjęcia do projektu

VII

Poz. 1

5.

Lokalizacja projektu wg wybranego zdjęcia

XV I XVI

 

6.

Dodawanie  dokumentów uzupełniających (z pliku)

VIIa

 

7.

Filtrowanie projektów po statusie

XII

 

8.

Zmiana statusu projektu

XIII

 

9.

Ustawienia powiadomień

XVII

Poz.4

10.

Powiadomienia

XVII

Poz.5

11.

Lista uczestników zespołu

 

Poz.7

12.

Zadania (lista zadań)

 

Poz. 3

13.

Lista projektów

WEB (L)

Poz. 2

14.

Przenoszenie / kopiowanie zdjęć między projektami

XIV

 

15.

Lokalizacja zdjęcia

XV

 

16.

Dodawanie załączników do zdjęcia

VII

 

17.

Słownik flag - generowanie słownika flag

VIII

Poz.6

18.

Oznaczanie zdjęcia wg flag

VIII

 

19.

Komentarze do zdjęcia wg flag

XVIII

Poz.8

20.

Przydzielanie zadania innym uczestnikom zespołu

IX

 

21.

Wykonanie zadania

X

 

22.

Generowanie raportów

XI

 

23.

Wyloguj się !

 

Poz.11

  1.             Adnote – struktura menu głównego programu mobilnego – objaśnienia

 

 

Komentarze do pozycji menu:

  1.  Kamera
  2. Projekty
  3. Zadania
  4. Ustawienia powiadomień
  5. Powiadomienia
  6. Słownik flag
  7. Uczestnicy
  8. Komentarze
  9. Przełącz zespół
  10. Pomoc
  11. Wyloguj